Podle ustanovení Ústavního zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, který nabyl účinnosti dne 29. 5. 1998, je základní povinností státu kromě jiného i ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot. V případě živelných pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty, vyhlašuje vláda nouzový stav pro omezené nebo pro celé území státu.
K varování obyvatelstva je od roku 2002 zaveden pouze jeden varovný signál "Všeobecná výstraha" a signál požární poplach.
Je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin. Při vyhlášení tohoto signálu je třeba se okamžitě ukrýt v nejbližší budově a sledovat zprávy rozhlasu a televize a řídit se vydanými pokyny.
Když uslyšíte sirénu (nejde-li jednoznačně o povodeň nebo akustickou zkoušku sirén), co nejrychleji se ukryjte kdekoliv to bude možné. V prvním okamžiku plně postačí k ochraně života zděná budova, kterou lze uzavřít (např. výrobní závod, úřad, kanceláře, obchody, veřejné budovy i soukromé domy). Děti, které jsou ve škole, je nutné ponechat ve škole a neposílat je domů. Škola se o zajištění jejich bezpečí na nezbytnou dobu postará a sdělí jim, co mají dělat dál. V budově musíte zavřít dveře a okna kvůli bezpečnosti osob uvnitř.
Pokud zazní siréna (nejde-li jednoznačně o povodeň nebo akustickou zkoušku sirén), provedeme tři základní kroky vedoucí k záchraně::
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné situace nebo nařízené evakuace.
Jako evakuační zavazadlo poslouží každé běžné cestovní zavazadlo. Do něho si připravte základní potraviny (konzervy, dobře zabalený chléb a pitnou vodu), předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor. Nezapomeňte na osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy. Vezměte si s sebou i přenosné rádio, toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní prádlo, obuv, spací pytel, přikrývku. Zavazadlo označte visačkou s Vaším jménem a adresou.
Jsou zabezpečovány pouze pro vybrané kategorie obyvatelstva (děti do 18 let, osoby ve zdravotnických a sociálních zařízeních a osoby, které zabezpečují jejich doprovod a ošetřování). Jelikož jsou tyto prostředky určeny pouze pro řešení válečných událostí, jsou tyto prostředky uloženy v centrálních skladech HZS Zlínského kraje. V případě rozhodnutí vlády bude proveden jejich výdej podle zpracovaných plánů.
Pro ostatní obyvatelstvo jsou vytvořeny podmínky pro možné zakoupení těchto prostředků u výrobce.
K ochraně dýchacích orgánů použijeme navlhčené roušky, zhotovené z kapesníků, ručníků apod. Hlavu chráníme čepicí, kloboukem, šálou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a pokrývka chránila též čelo, uši a krk. Oči chraňme brýlemi (lyžařské, motoristické), ruce chraňme rukavicemi. K improvizované ochraně těla poslouží oblek, kombinéza, plášť nebo pláštěnka.
Před opuštěním bytu uhaste otevřený oheň v topidlech, vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček), uzavřete přívod vody a plynu, vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a dostavte se na určené místo k evakuaci. Vždy je potřebné se přesvědčit, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt. Nezapomeňte dětem vložit do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou. Kočky a psy si vezměte s sebou.
služebna | číslo |
Operační středisko IZS | 112 |
Hasičský záchranný sbor | 150 |
Zdravotnická záchranná služba | 155 |
Policie ČR | 158 |